Wykład profesora Jana-Dirka Schmöckera

Serdecznie zapraszamy na wykład profesora Jana-Dirka Schmöckera dotyczący zagadnień wykorzystywania danych pozyskanych od użytkowników (typu crowdsourced) do analizy ich zachowań transportowych. Wykład odbędzie się w poniedziałek, 25 marca w sali 101, w budynku A5. Początek o godzinie 11:45.

Profesor Schmöcker jest pracownikiem Zakładu Zarządzania Obszarami Miejskimi w Uniwersytecie Kioto. Jego badania koncentrują się na zagadnieniach modelowania zachowań podróżnych w sieciach publicznego transportu zbiorowego, włączając w to zagadnienia wykorzystania danych czasu rzeczywistego oraz pozyskiwanych od użytkowników. Prace te mają na celu przyczynienie się do zwiększenia zrównoważenia mobilności w miastach, a także do stymulacji dyskusji nad tym, kiedy systemy transportowe zapewniają użytkownikom „wystarczającą dostępność”.

Wykład odbędzie się w ramach seminarium Zakładu Systemów Transportowych Instytutu Transportu, w ramach którego przewidziane jest też wystąpienia dra hab. Piotra Sawickiego dotyczące zagadnień modelowania zjawiska wykluczenia komunikacyjnego.

Dofinansowanie międzynarodowego kształcenia w programie SPINAKER

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała, w programie SPINAKER, Wydziałowi Inżynierii Lądowej i Transportu (Instytut Transportu) dofinansowanie do międzynarodowego projektu pt. „Opracowanie i realizacja IMPK dla specjalistów z zakresu inżynierii transportu szynowego” INSPIRE (BPI/SPI/2021/1/00052/U/00001), w ramach którego w latach 2022-2023 zrealizowane zostaną kursy dydaktyczne dla zagranicznych studentów i doktorantów. Kierownikiem projektu jest dr inż. Tomasz Staśkiewicz (Zakład Transportu Szynowego). Kwota dofinansowania wynosi 580 147,32 PLN.

https://nawa.gov.pl/images/PO-WER/pasek.jpg

Głównym celem Programu SPINAKER jest umiędzynarodowienie polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez:

  • wzrost zainteresowania ofertą kształcenia w polskich instytucjach nauki i szkolnictwa wyższego wśród zagranicznych studentów i/lub doktorantów;
  • wzrost udziału zagranicznych studentów i/lub doktorantów w programach kształcenia na polskich uczelniach;
  • poszerzenie oferty intensywnych międzynarodowych programów kształcenia, realizowanych także w formule hybrydowej lub zdalnej.

System do oceny intensywności zużywania się kół i szyn

W latach 2022-2025 w Instytucie Transportu realizowany jest projekt pt. „System pomiarowy do identyfikacji intensywności zużywania się pary koła z szyną wykorzystujący obrazowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwonego” (LIDER/35/0182/L-12/20/NCBR/2021), który uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER XII. Kierownikiem projektu jest dr inż. Tomasz Staśkiewicz (Zakład Transportu Szynowego).

Celem naukowym projektu jest opracowanie metody pomiaru współczynnika intensywności zużywania się pary koła i szyny w warunkach rzeczywistej eksploatacji, z wykorzystaniem obrazowania w zakresie światła widzialnego i podczerwonego oraz technik uczenia maszynowego. Celem utylitarnym projektu jest opracowanie i eksperymentalna weryfikacja prototypu systemu pomiarowego służącego do identyfikacji intensywności zużywania się pary koła z szyną.

I Turniej Zrównoważonej Mobilności Europejskich Uniwersytetów – 20.IX – 13.XI.2021

1-szy Turniej Zrównoważonej Mobilności Europejskich Uniwersytetów wraca po przerwie spowodowanej pandemią. Serdecznie zachęcamy wszystkich studentów, doktorantów i pracowników oraz osoby wspierające do uczestnictwa. Turniej odbędzie się w dniach 20 września – 13 listopada br.

Rywalizacja polega na odbywaniu podróży z/na Politechnikę lub innych z wykorzystaniem zdrowych i przyjaznych dla środowiska sposobów przemieszczania się, to jest: pieszo, rowerem lub transportem zbiorowym. Aby wziąć udział w turnieju, należy pobrać i zainstalować w telefonie aplikację dostępną na stronie www.muvgame.com , przypisać się do drużyny Politechniki Poznańskiej (Poznan University of Technology). Następnie, w okresie trwania konkursu, należy wskazywać w aplikacji momenty rozpoczęcia i zakończenia podróży. Dodatkowe punkty zostaną przyznane za podróżowania w niesprzyjających warunkach pogodowych. Z aplikacji można korzystać do wskazywania wszystkich podróży pieszych, rowerowych i transportem zbiorowym, nie tylko tych wykonywanych do i z Politechniki.

Trzy najlepsze osoby spośród rywalizujących uniwersytetów otrzymają nagrody (zobacz katalog .docx).

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie Zakładu Systemów Transportowych.

Wspólny projekt z Technicznym Uniwersytetem w Berlinie

Zespół kierowany przez Prof. Markusa Hechta (TU Berlin) i dra. inż. Pawła Komorskiego (PP) otrzymał dofinansowanie na projekt naukowy pt. Developing a numerical model for simulating noise levels and psychoacoustic attributes of sound in the vicinity of rail infrastructure (PPN/BDE/2020/1/00009), finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu bilateralnej wymiany naukowców z Republiką Federalną Niemiec.

Celem projektu jest opracowanie modelu do symulacji poziomów hałasu i wskaźników psychoakustycznych dźwięku w pobliżu infrastruktury szynowej. Model ma obejmować odwzorowanie propagacji hałasu toczenia koła po szynie, czyli głównej składowej hałasu generowanego przez miejskie pojazdy szynowe w ruchu. Projekt będzie realizowany w latach 2021-2022.

Ankieta dla absolwentów

Drodzy Absolwenci Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu (dawniej Maszyn Roboczych i Transportu) zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, która pozwoli nam poznać waszą opinię na temat studiów i udoskonalić program kształcenia. Wasze zdanie jest dla nas bardzo ważne ! Do ankiety prowadzi niżej zamieszczony link.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf5bAE-cPY6gO59-bU4hrNl54KlgzNwNm85KPtTr-KzjhMCXw/viewform?usp=sf_link

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jak wiadomo, najbardziej ekologiczny transport, to taki, który się nigdy nie odbył. Zostańmy zatem na miejscu i pooglądajmy filmy.

Na dobry początek oficjalny film wydarzenia:

Można ustawić polskie napisy klikając w ikonkę koła zębatego

Kanał oferuje więcej filmów, takich jak komunikat Europejskiej Komisarz ds. Transportu Adiny Vălean czy sylwetki miast finalistów konkursów planowania zrównoważonej mobilności, m.in. Wrocławia.

Zachęcamy również do przyjrzenia się pracom studenckim poświęconym zrównoważonej mobilności z uniwersytetów, które razem z Politechniką Poznańską tworzą Sieć Europejskich Uniwersytetów dla Zrównoważonej Mobilności (U-MOB). Do tej pory odbyły się konkursy na uczelniach hiszpańskich (zobacz zwycięskie filmy) oraz włoskich (zobacz zwycięskie filmy).

W konkursie włoskim uczestniczyła m.in. Politechnika Mediolańska

Natomiast wśród uniwersytetów hiszpańskich uczestnikiem była m.in. Politechnika Katalońska (UPC).

A jak już będziecie musieli gdzieś jechać, to „Dzień bez samochodu” już 22 września, podczas którego po okazaniu dowodu rejestracyjnego będzie można za darmo jeździć komunikacją ZTM Poznań oraz pociągami KW i POLREGIO w obrębie województwa wielkopolskiego. O tym i innych wydarzeniach można przeczytać więcej na stronie poznan.pl.