3…,2…,1… Start!

Witamy na stronie Instytutu Transportu, który obok pięciu innych jednostek należy do struktury Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. Instytut Transportu został utworzony w styczniu 2020 roku z połączenia zakładów działających dotychczas w innych jednostkach organizacyjnych Wydziału, tj. w Instytucie Silników Spalinowych oraz Instytucie Maszyn Roboczych i Pojazdów Samochodowych.

W skład Instytutu Transportu wchodzą zakłady Systemów Transportowych, Transportu Szynowego oraz Projektowania Uniwersalnego i Środków Mobilności.

Działalność Zakładu Systemów Transportowych ukierunkowana jest na prowadzenie badań służących zrównoważonemu kształtowaniu transportu dla obszarów gmin, miast i regionów oraz optymalizację procesów logistycznych we współczesnych przedsiębiorstwach. Prowadzi działalność w zakresie:

  • symulacji i analiz ruchu, 
  • planowania infrastruktury transportowej i efektywnego jej wykorzystania, 
  • kształtowania sieci i oceny efektywności publicznego transportu pasażerskiego, 
  • zmian w organizacji systemów transportowych wynikających ze zmian w mobilności mieszkańców i w logistyce miejskiej (m.in. nastawienie na e-mobility i inne formy bezemisyjnego transportu miejskiego, współdzielenie środków transportu, nowe rozwiązania dotyczące dostaw ładunków na tzw. ostatniej mili),
  • dostarczania przedsiębiorstwom narzędzi optymalizacji procesów logistycznych (mi.in. organizacja dostaw i magazynowania, ocena jakości usług LTS, efektywność dystrybucji towarów, strategie zarządzania flotą, projektowanie i doskonalenie procesów biznesowych).

Zakład Transportu Szynowego specjalizuje się w pracach badawczych w obszarze:

  • bezpieczeństwa w transporcie szynowym, w tym zarządzania ryzykiem zagrożeń i oceną ryzyka w transporcie, dopuszczaniem do eksploatacji pojazdów szynowych i  modelowaniem i badaniem procesu ruchu pojazdów,
  • diagnostyki pojazdu szynowego i toru, obejmującej badania wibroakustyczne, ocenę stanu nawierzchni infrastruktury szynowej, badania par ciernych w pojazdach szynowych oraz badania stanowiskowe kompletnego układu hamulcowego
  • monitorowania stanu technicznego taboru i infrastruktury,
  • projektowania i dynamiki pojazdów szynowych, w szczególności Symulacją i badaniami dynamiki pojazdów szynowych, analiza współpracy koła z szyną oraz projektowaniem pojazdów i ich podzespołów.

Działalność Zakładu Projektowania Uniwersalnego i Środków Mobilności jest ściśle związana z rozwojem podstaw konstrukcji maszyn z szczególnym uwzględnieniem zasad projektowania uniwersalnego. Działania naukowo-badawcze skupiają się przede wszystkim wokół obszarów: 

  • badań komputerowych cech antropometrycznych i biomechanicznych człowieka ze względu na potrzeby procesu rehabilitacji i treningu fizycznego oraz projektowania środków technicznych dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami,
  • modelowania, rozwoju metod projektowania i teorii konstrukcji oraz komputerowego projektowania systemów techniki napędowej i połączeń podatnych.