Laboratorium zintegrowanych systemów diagnostycznych jest wyposażone w najnowszą aparaturę i oprogramowanie umożliwiające akwizycję i analizę sygnałów wibroakustycznych, tensometrycznych oraz termowizyjnych. Stosując zintegrowane systemy pomiarowe uzyskuje się efekt synergii, dzięki czemu badania są bardziej efektywne a wyniki tworzą kompleksowy obraz diagnostyczny badanego obiektu. Wyposażenie laboratorium jest następujące:
System wielokanałowej rejestracji i analizy sygnałów wibroakustycznych oparty na platformie pomiarowej PULSE® i LAN-XI® firmy Brüel & Kjær o łącznej liczbie odpowiednio 17 i 30 synchronicznych kanałów rejestracyjnych. Aparatura może posłużyć dla celów diagnostyki wibroakustycznej maszyn, oceny aktywności wibroakustycznej maszyn i pojazdów w normalnych warunkach eksploatacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii procesora sygnałowego istnieje możliwość jednoczesnego rejestrowania drgań sejsmicznych i hałasu startującego samolotu odrzutowego bez przesterowań.
Trzy ręczne analizatory sygnałów wibroakustycznych typu 2250 firmy Brüel & Kjær umożliwiają wykonanie punktowego pomiaru i analizy dźwięku i drgań. Urządzenia umożliwiają przeprowadzenie analiz w czasie rzeczywistym w dziedzinie czasu oraz częstotliwości wyznaczając charakterystyki klimatu wibroakustycznego zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami i dyrektywami.
System pomiarowy do analizy modalnej obiektów technicznych umożliwiający synchroniczną akwizycję sygnałów wymuszeń i odpowiedzi obiektu. System pozwala na poznanie własności dynamicznych obiektu lub weryfikację modelu numerycznego w sposób eksperymentalny. Wyznaczenie cech modalnych możliwe jest przy wykorzystaniu wielu metod np. FRF, RFP, CMIF. Możliwe jest prowadzenie zarówno analizy eksperymentalnej, jak i eksploatacyjnej.
System pomiaru dynamiki pojazdów umożliwiający synchroniczną akwizycję sygnałów przyspieszeń, przemieszczeń względnych i bezwzględnych oraz kątów pomiędzy poszczególnymi elementami.
System pomiarowy HBM (Hottinger Baldwin Messetechnik GmbH) do wielokanałowej akwizycji sygnałów naprężeń i przemieszczeń punktów konstrukcji.
Wizyjny system analizy jakości współpracy koła z szyną umożliwiający pomiar w świetle widzialnym oraz podczerwonym. Możliwość analizy punktów styku w zróżnicowanych warunkach jazdy wynikających z charakterystyki infrastruktury (łuki, rozjazdy, krzyżownice).
Zestaw przetworników drgań i mikrofonów do pomiarów sygnałów wibroakustycznych firmy Brüel & Kjær, kompatybilnych z modułami akwizycji danych. Zestaw składa się z jednoosiowych i trzyosiowych przetworników drgań o różnej specyfikacji technicznej i przeznaczeniu (np. do pomiarów drgań wózków jezdnych pojazdów szynowych w testach pass-by lub drgań parasejsmicznych).
System pomiarowy do oceny zjawisk wibroakustycznych na zewnątrz pojazdów. Możliwa realizacja pomiarów w oparciu o wskazania normy ISO 3095:2013, jak również realizacja scenariuszy eksperymentalnych tj. pomiary matrycowe do lokalizacji i identyfikacji źródeł hałasu, czy też pomiary drgań w skali mikro – elementy konstrukcji toru jak i w skali makro – drgania parasejsmiczne. Wykonywanie analiz skuteczności zastosowanych środków redukcji drgań i hałasu.
Przenośny analizator typu 4447 firmy Brüel & Kjær zaprojektowany do pomiarów drgań na stanowiskach pracy i w środkach transportu zgodnie z dyrektywą EU 2002/44/EC. Pomiar drgań ogólnych i miejscowych jest zgodny z wymaganiami normy ISO 8041:2005.
System pomiarowy do oceny szkodliwości drgań przekazywanych przez podłoże na budynki oraz na ludzi w nich przebywających zgodnie z normami: PN-B-02170 i PN-B-02171. Szczególnym obszarem badań są drgania pochodzenia komunikacyjnego od ruchu pojazdów samochodowych i szynowych.
System pomiarowy do oceny drgań i hałasu wewnątrz środków transportu. Ocena wewnętrznego klimatu wibroakustycznego. Prowadzenie badań komfortu jazdy pojazdów szynowych w oparciu o wskazania norm PN-EN 12299:2009, metodę Sperlinga oraz ocena klimatu akustycznego w oparciu o wskazania normy ISO 3095:2013.
Analizator drgań i hałasu typ 2145 firmy Brüel & Kjær Sound & Vibration Measurement A/S z możliwością pomiaru natężenia dźwięku. Umożliwia wykonanie podstawowych analiz drgań i hałasu w czasie rzeczywistym, a także umożliwia lokalizację i pomiar mocy akustycznej źródła dźwięku, a także identyfikację i lokalizację pierwotnych i wtórnych źródeł dźwięku.
Kierownik Laboratorium:
dr hab. inż. Grzegorz Szymański, prof. PP